Adıyaman henüz konforlu esenlik hizmetine yeni yatırımlarla kavuşacak

Adıyaman’da 2023’te tamamlanması planlanan 300 yataklı hastane ve özge esenlik yatırımlarıyla vatandaşlara henüz konforlu esenlik hizmeti verilmesi hedefleniyor.

Sağlık Bakanlığına ilişkin toplamda 400 yatak sayısının bulunduğu Adıyaman’a afiyet alanında bakir yatırımlar yapılıyor.

Mevcut Eğitim Bilimi ve Araştırı Hastanesiyle vatandaşlara esenlik hizmeti verilen kentte yapımı tüm hızıyla devam eden 300 yataklı Eş Mevlit ve Bala Hastalıkları Hastanesinin ise 2023’te tamamlanması planlanıyor.

Son teknolojinin kullanıldığı şifahane sismik izolatörler sebebiyle deprem esnasında de bakım vermeye bitmeme edebilecek.

Adıyaman İl Keyif Müdürü Erdoğan Günahsız, AA muhabirine, kentteki afiyet yatırımlarının tam hızıyla devam ettiğini söyledi.

Kentteki bitmeme eden projeler için bilgi veren Öz, “İlimizde şu an 3’ü hastane, toplum sağlığı merkezi, dosdoğru hayat merkezi, 4 acil keyif hizmetleri istasyonu, 5 eş afiyet merkezi atılmak amacıyla mecmu 14 proje devam etmektedir. Bu projelerin ayrımsız kısmı tamamlandı sair kısmı dahi tamamlanma aşamasında. Bunları da gücük müddet içerisinde tamamlanıp vatandaşın hizmetine sunulacaktır.” dedi.

Arı, inşaatı süren 300 yataklı Kadın Tevellüt ve Bala Hastalıkları Hastanesinin 2023’te hizmete alınmasını planladıklarını belirterek, şöyle devam etti:

“85 bin metrekare bağlı alana erbap olan hastanemiz 300 akak kapasiteli planlanmış olup gerekseme halinde 360 akak kapasitesine kadar çıkartılabilecektir. Bu hastane tamamlandığında bitişindeki Terbiye ve Araştırma Hastanesi Form Kampüsü ile 165 bin metrekare sadık alana sahip kent hastanesi kapasitesinde ayrımsız esenlik kompleksi ilimize kazandırılmış olacak.”

“Hastalarımızın kasaba illere sevkinin önüne geçilecek”

Avrat Tevellüt ve Bala Hastalıkları Hastanesi bünyesinde ara sıra merkezlerin bile bulunacağını anlatan Günahsız, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yerleşke içerisinde gayda bebek merkezi olacak. Onkoloji merkezi ise ayrı bir bina adına kompleksin içerisinde olacak antrparantez ilimizde ilk kez radyoterapi (radyoterapi), ışın etkin iyot tedavisi, arz müstakbel tanı yöntemlerinden birisi olan Pozitron Tart Tomografisi (PET-CT) hizmeti da verilecek olup hastalarımızın kasaba illere sevkinin önüne geçilecek. Hastane içerisinde 27 yataklı anne oteline ilaveten 4 yataklı vagon mehtaplı oteli ve 5 yataklı asıl ahenk odası olacaktır. Yavru ve yeni doğan dokunaklı bakımına munzam namına ilimizde ilk kez 12 yataklı vagon eş doğum kâhil kilolu hizmet ünitesi üstelik bulunacak.”

“150 yataklı hastanenin ihalesi yapıldı”

Saf, sağlık yatırımları kapsamında çarkıt heybet hastanesinin 22 bin metrekare arsası konusunda düz yazı edilecek 150 yataklı vagon hastanenin birlikte ihalesinin yapıldığını belirterek, şunları kaydetti:

“İhalesi yapılan hastanemiz bir 300 yataklı vagon Eş Veladet ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi kabil sahip olduğu yer sarsıntısı izolatörleri sebebiyle sarsıntı simultane da bakım verebilecektir. Hastanede 68 poliklinik, 6 ameliyathane, 20 yüce ve yeni doğan korkulu bakımı, 8 diyaliz parasız yatağı, 3 tevellüt salonu, 6 yeşil poliklinik, 32 ivedili rüyet, 2 triyaj odası, 10 muvakkat hizmet yatağı, 3 röntgen, 1 tomografi, 1 MR odası, 197 açar kapasiteli açıkça otopark bulunacak.”Share: