Adana Valiliği, “İl sınırı değişti” iddialarına yanıt verdi: 1996’dan bu yana uymazlık olmadı

CHP Adana Saylav Orhan Sümer, Adana toprak sınırının halkın alın çıkmasına rağmen değiştirildiğini argüman etti. Sümer, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, “Adana Kozan’da kâin Cennet Vadisi, Osmaniye Sumbas İlçesine bağlandı. Muhtarların ve halkın karşı çıkmasına karşın bu kararı alanlar derhal bu yanlıştan dönmelidir” dedi. Adana Valiliği yaptığı açıklama ile iddiayı yalanladı.

Valilikten yapılan açıklamada, kâh internet sitelerinde ‘Kozan sınırlarında kâin ayrımsız bölgenin, Osmaniye’nin Sumbas ilçesine bağlandığı’na müteveccih haberlerin düzlük aldığı belirtildi.

“1996’DAN BU YANA İLİMİZ SINIRLARINDA DEĞİŞİKLİK OLMADI”

İddianın akla yatkın olmadığı dökme açıklamada, “1996’dan bu yana ilimiz sınırlarında seçme ayrım olmamıştır. Ayrıca ilgilendiren mevzuat gereği yapılan hat değişiklikleri, çeşitli icraat, mezun kurulların kararları ve ilgilendiren valiliklerin görüşünden sonra prosedür kararnameyle sonuçlanıp Resmi Gazete’de yayımlanarak gerçekleşmektedir. Mülki çizgi değişikliklerinde bunun dışında yönetsel tıpkısı asıllar bulunmamaktadır.” ifadeleri kullanıldı.Share: