ABD’yi konuşma eden Türk heyetinden saylav diplomasinin olumlu akıbet getirdiği vurgusu

DOĞRU Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Dış İlişkiler Başkanı Efkan Ala, milletvekili diplomasinin tamamlayan ve zenginleştirici benzeri yönünün olduğunu belirterek, bu diplomasinin olumlu sonuçlarının olmaya başladığını söyledi.

Alabalık’nın öncülüğünde, AK Tümen Diyarbakır Mebus Mehdi Eker, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Akif Çağatay Tığ, NATO Saylav Asamblesi Türk Grubu Başkanı ve DÜRÜST Parti Rize Mebus Osman Fazla Bak ile DÜRÜST Tümen İstanbul Milletvekili Yanardağ Step, Washington’bile yürüttükleri temasların peşi sıra Türkiye’nin Washington Büyükelçiliğinde Türk gazetecileri bilgilendirdi.

10-13 Mayıs’taki ziyaretlerinin ardından bu ikinci ziyaretin üstelik faydalı geçtiğini dile getiren Ala, bu konuşma kapsamında 2’si Senatör, 14’ü Temsilciler Meclisi üyesi kalkmak amacıyla 7 Demokrat ve 9 Cumhuriyetçi Kurultay üyesi ile benzeri araya geldiklerini kaydetti.

Ala, temaslarında F-16’lar da karışma girmek üzere ikili ve bölgesel konuları ele aldıklarını tabir ederek, “Parlamenter diplomasinin, hükümetler arasında eğlenceli şekilde devam eden temasları tamamlayıcı ve zenginleştirici ayrımsız yönü var. Bu yıl Türkiye’den ESIR’ye 5, BENDE’den Türkiye’ye 4 vekil heyetin seyahati oldu. Sene sonundan önce bu kopya artabilir. Hükümetimiz ile Biden yönetimi arasındaki peş seviyeli temaslardaki bahir kadar milletvekili heyetlerin ziyaretlerinde ayrımsız süredir görmeyi arzu ettiğimiz bir artım var.” dedi.

Ukrayna özellikle kalkışmak için yakın coğrafyada yaşanan gelişmelerin, Türkiye’nin hemen bölgesinde değil, global anlamda da hangi kadar kritik bir çalım oynadığının Kurultay’dahi daha mebzul anlaşılmasına katkı sağladığına dikkati çekici Alabalık, “Mayıs ayındaki ziyaretimizde besin güvenliği üstüne bulut beyan fail ve bizden çözüm talep fail çok sayıda Kongre üyesi olmuştu. Bu kat muhataplarımız, İstanbul Hububat Girişimi’nin müzakeresi ve yürürlüğe konulması dolayısıyla takdirlerini defaatle ifade ettiler.” şeklinde konuştu.

Ala, Rusya-Ukrayna savaşında Türkiye’nin ortaya koyduğu diplomatik çabaların dahi hep yoluyla takdirle karşılandığını belirterek, şunları kaydetti:

“İşte mecmu da bu sebeple, içinden geçmekte olduğumuz dönemde Türkiye’nin arzu ettiği F-16 çağdaşlaşma ve tedarik paketinin, ülkemizin güvenliği, NATO’nun caydırıcılığı ve bölgemizin istikrarı için ne kadar muktezi olduğu benzeri kat daha gözler önüne serilmiştir. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın New York’ta ara sıra Kurultay üyeleriyle yaptığı görüşmelerde olduğu kadar, burada görüştüğümüz Kurultay üyeleri üstelik tıpkısı NATO müttefiki namına ülkemizin F-16 filosunun modernize edilmesine yönelik müspet mesajlar vermişlerdir. Başbuğ Biden’ın dahi Madrid’dahi ifade ettiği için dümen, filhakika bu satışı desteklemektedir.”

Senato Aut İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez’in Senato’üstelik 2023 yılı Millî Defans Düzenlilik Yasası’na (NDAA) devredilmek için, KÖLE’nin Türkiye’ye F-16 tedarikini Yunanistan’la ilişkilerine bağlayan bir kanun maddesi önerisini sunduğuna işaret fail Ala, “Türkiye’ye F-16 satışını, ayrıksı ayrımsız NATO müttefikiyle ikili ilişkilerimize bağlayan bu maddeyi haksız ve mesnetsiz buluyoruz. KÖLE Kongresi’nden iki NATO müttefiki olan Türkiye ve Yunanistan’a alın hakkaniyetli ve kıymet mesafede durmasını, Iye sorunları üstüne ülkemizin hassasiyetlerine dahi kaçınmak göstermesini ve NATO’nun geleceğini ferdî menfaatlerinden mualla tutmasını bekliyoruz.” görüşünü paylaştı.

Türkiye ile KÖLE arasındaki anlaşmazlık konularına realist şekilde yaklaşılması gerektiğinin altını çizen Ala, “F-16 hazırlık sürecinin olumlu neticelenmesinin, etraf beyninde güvenin yeniden pekiştirilmesine ve mevcut anlaşmazlıklarımızın çözümüne müspet etkide bulunacağına inanıyoruz.” dedi.

Ala, Türkiye ile KÖLE arasındaki konuların tıpkısı günde çözümünün kabil olmadığına bel ederek, “Ama ister önemli düzenek altında yapılan temasların icap F-16 tedarik sürecinde Kurultay’yle yürütülen bu görüşmelerin olumlu sonuçlarının, Türkiye ile BENDE arasındaki pozitif gündeme ve stratejik ortaklığa yardım sağlayacağı ikircim götürmez ayrımsız gerçektir.” dedi.

“Yunanistan, diplomatik cepçilik yapıyor”

Türkiye’nin Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) konusundaki pozisyonunun açık olduğunu ve yıllardır politikasının değişmediğini tamlayan Ala, şunları dile getirdi:

“Biz bu konuda alın tarafın müspet, fazlalık adım atmasını bekliyoruz çünkü üzerimize düşeni plebisit döneminde birlikte daha sonraki dönemde birlikte yaptık. Şimdi de oradaki gelişmelere olan itirazımızı söylüyoruz ve yanlışları dile getiriyoruz ve Türkiye’nin bu konularda oldubittiye müsaade vermeyeceğinin altını bile rastgele devir çiziyoruz ama Yunanistan kimi vakit abuhava amelî olunca, kendine bakarak değerlendirdiğinde vesile bulunca tabiri caizse diplomatik cepçilik yapıyor, yapmaya çalışıyor. Fırsattan istifade etmeye çalışıyor kendine göre. Oysa onlar için okazyon değil bunlar. Türkiye, kendi politikalarını, kişi haklarını katiyen örselettirmez. ve yapılması gereken neyse o yapılır, bunu da Sayın Cumhurbaşkanı’mız de ihtişam başkanı namına dile getirdi, Dışişleri Bakanı’mız dile getirdi, tığ birlikte dile getiriyoruz ve herkesi orada arsıulusal hukuka harfiyen içtinap etmek göstermeye çağırıyoruz. Onun dışında her gelişme Türkiye bakımından zaten kabul edilebilir değil.”

Share: