ABD’li bankadan özen çekici Türkiye raporu! 2023 sonu dolar tahminleri huzursuz etti

Türkiye ciddi seçimlere hazırlanırken, sınırlı dışında de seçime ilişkin ümit ve değerlendirmeler içeren yorumlar artıyor. ABD’nin önde mevrut bankalarından Wells Fargo, güzeşte yayımlanan “Toptan ekonomik vizyon-2023” antetli raporunda, dünyada ati yılın açacak temalarından biri namına Türkiye’deki cumhurbaşkanlığı seçimlerine bile düz verildi. “Yaklaşan reislik seçimleri Arjantin ve Türkiye ekonomilerinin gidişatını tahvil potansiyeline erbap” denilen raporda, iki ülkenin da erdemli enflasyonla boğuştuğu fakat seçimle gelecek kullanılmamış yönetimlerin yalnız enflasyonu kontrol altına almakla kalmayıp ülkelerini hesaplı zenginlik için sokacak yeni politikalar uygulayabilecekleri belirtildi.

“ERDOĞAN’IN GENIŞLIK IRI RAKİBİ MAHKUM EDİLDİ”

Reisicumhur Tayyip Erdoğan’ın koltuğundan kaldırmanın ağırlık olacağı zira bire bir aktarılma elan görevde kalmak istediği tamlanan raporda, İstanbul Büyükşehir Belediye Reisi Ekrem İmamoğlu’na sunulan delik ve politik haram kararına de işaret edilerek “Sonuç olarak Erdoğan’ın yeryüzü büyük rakibi mahkum edildi ve bu nedenle gelecek yılki seçimlere mahsus katılamayacak” denildi.

“TÜRKİYE EKONOMİSİ İÇİN KIRILMA NOKTASI OLABİLİR”

Raporda “Türk halkı uymazlık adayını seçerse ve Erdoğan barışsever tıpkısı şekilde görevi bırakırsa, Türk ekonomisi ve para birimi için aynı inkisar noktası olabilir” ifadeleri saha aldı.

SEÇİMİ IHTILAF KAZANIRSA NE OLUR?

Türkiye’deki şişkinlik sorununun, hat bankası bağımsızlığının olmaması zımnında henüz de arttığı, Erdoğan para politikasında ipleri elinde bulundurmaya ve faiz oranlarını düşük tutmaya bitmeme ettikçe TL’nin ölçüsüz sorumluluk altında kalmaya devam edebileceği belirtilen raporda, muhalefetin kazanması durumunda ortaya çıkabilecek tabloya dayalı şu ifadeler yer aldı:

“Türkiye’deki seçimler perhiz değişikliğiyle sonuçlanırsa, TL mail tarihin genişlik dallı güllü yükselişlerinden birini yaşayabilir. Yıpranmamış bire bir idare, kalıp bankası bağımsızlığı, enflasyonu taharri altına ahzetmek için ortodoks ayrımsız yaklaşım ve potansiyel yerine TL ile TL cinsi varlıklara müteveccih ecnebi sermaye girişlerine illet tür.”

DOLAR TAHMİNİ

Raporda 2023 yılı sonu amacıyla seviye tahminlerine birlikte vadi verildi. 2023’te dolar karşısında sunu çok değer kaybının Arjantin Pesosu ve TL’de beklediklerini belirten vezneci ekonomistleri, dolar/peso kurunda yüzdelik 102,6, dolar/TL kurunda yüzdelik 23,4 artış tahmininde bulundu. Bu tahmine göre, şu dakika 18,64 olan dolar/TL kurunun bu yıl sonunda 19, Haziran 2023’te 21, 2023 yılı böylecene 23 TL olması bekleniyor.

Share: