ABD’de bitiren güveni ağustosta beklenenden aşkın arttı

ABD’de Michigan Üniversitesince ölçülen bitiren hamaset endeksi, ağustosta aylık 3,6 puan artışla 55,1’e çıkarak beklentilerin üzerinde artış gösterdi.

Michigan Üniversitesi, Amerikan tüketicilerin eğilimleri doğrultusunda hazırladığı ağustos ayına ait mütemmim güven endeksi öncü verilerini açıkladı.

Buna bakarak, mütemmim güveni ağustosta geçen ayak tabanı nazaran 3,6 nokta artarak 55,1’e yükseldi.

Piyasa beklentilerinin üzerinde yükseliş gösteren mütemmim çekinmezlik endeksinin, bu dönemde 52,5 değerini alması öngörülüyordu. Bitiren yürek endeksi, temmuzda 51,5 seviyesinde gerçekleşmişti.

Amerikalıların şu anki finansal koşullara yönelik değerlendirmesini ölçen kâin soylu erki koşullar endeksi, ağustosta aylık 2,6 fakül azalarak 55,5’e geriledi.

Tüketicilerin teferruatlı vadeli öngörülerini yansıtan bitiren beklentileri endeksi ise bir dönemde 7,6 nokta artışla 54,9’a yükseldi.

Açıklamada görüşlerine saha verilen Mütemmim Anketleri Direktörü Joanne Hsu, beklentiler endeksinin tüm bileşenlerinin hele enflasyondan sunu çok etkilenen düşük ve ılımlı gelirli tüketiciler beyninde düzelme gösterdiğini belirtti.

Enerji fiyatlarındaki düşüşün bitmeme etmesiyle alay malay gücük vadeli enflasyon beklentisinin yüzdelik 5’e gerilediğini belirten Hsu, bu oranın şubattan bu yana sunu bağan kırat olduğunu fakat bire bir yıl öncesindeki seviyenin üstünde seyretmeye bitmeme ettiğini aktardı.

Share: