84 yaşındaki hastanın burnundan 100 gramlık kütle alındı

Trabzon’da 84 yaşındaki Faik Ramoğlu’nun burnunda oluşan 100 gram ağırlığındaki yığın, Of Ululuk Hastanesi’nde yapılan operasyonla alındı.

Of ilçesinde zinde Üstün Ramoğlu, kestirmece 2 sene geçmiş burnunda oluşmaya başlayan kitleyi ilkin önemsedi. Kitle giderek büyümesine karşın Kovid-19 salgını zımnında hastaneye gitmeye çekinen Ramoğlu, içki almakta ve adi bakmakta zorlanmaya başladı.

Ailesi ve çevresindekilerin telkinleriyle Of Heybet Hastanesi’ne revan ve kulak büyüklenme boğaz uzmanı Operatör Dr. Erdal Rahman Köprücü ile mülaki Ramoğlu’nun tedavisine başlandı.

Ramoğlu, AA muhabirine, burnunda çıkan kitlenin büyümesinde kendisinin üstelik etkisinin olduğunu söyledi.

Rahatsızlığının burnunda iltihap şeklinde başladığını tamlayan Ramoğlu, “Burnumu kurcaladığım üzere sıradan ilerledi. Ruhsal namına insanı çok etkiliyor. Içki almakta ara sıra ağırlık çekiyordum.” dedi.

Başarılı sabık ameliyatın ardından sağlığına kavuştuğunu anlatan Ramoğlu, “Çevremdeki insanlar ‘Neden operasyon olmuyorsun, neyi bekliyorsun?’ diyorlardı. Çocuklarım İstanbul’bile olmamı istedi. O ahit tereddütte kaldım ve uzattık. Abes yere ayrımsız maraza geçirdik. İnsanların buraya güvenmesi, tedavilerini, ameliyatlarını burada yaptırması lazım. Dışarıya gitmenin bire bir anlamı namevcut bence. Doktorlarımıza güvenmemiz gerekiyor.” ifadesini kullandı.

“Hastanın uyumuyla adamakıllı bir sinerji yakaladık ve kendisi sıhhatine kavuştu”

Cerrah Dr. Erdal Rahman Köprücü ise hastanın kısaca 3 kamer önce kendilerine başvurduğunu anlattı.

Hastanın burnundaki kitle nedeniyle farklı tetkikler yaptığını aktaran Cerrah Dr. Köprücü, “Daha Çok yağ karakterli tıpkısı kitle olduğu yönünde kanaat kıldık. Bunun ameliyat ile alınması gerektiğini hastaya bildirdik. Tutkun bize güvendi ve ameliyatımızı gerçekleştirdik. Rinofima (gül hastalığı) yahut fimotez roza isimli bire bir hastalık bu. Genelde hastayı meşgul fail ve iyileşmesi baskı tedaviler var. Biz ayrımlı şekilde derisini kaydırarak bu hastalığı iyileştirmeye çalıştık. Hastanın uyumuyla pir benzeri sinerji yakaladık ve kendisi sıhhatine kavuştu.” diye niteleyerek konuştu.

Burundan kestirmece 100 gram civarında benzeri parça aldıklarına dikkati calip Köprücü, “100 gram dediğimiz dile dümdüz aynı öz amma burnunun ucunda bu ağırlıkla yaşadığını düşünürseniz esasta çok macerasız değil. Araya pandeminin girmesi, insanların hastaneden korkması ve peçe ile bunun gizlenebilmesi bu büyüklüğünde ilerlemesine illet oldu. Er vakitte gelseydi kendisi ve bizim için henüz konforlu benzeri cerrahi müdahale olabilirdi.” dedi.

Of Çap Hastanesi Başhekimi Cerrah. Dr. Şaban Uysal dahi hastanın ameliyatı öncesinde tıpkısı kıymetlendirme yapıldığını, hastanenin faaliyetler için lazım beceri ve tıbbi donanıma akla yatkın olduğunu belirlediklerini söyledi.

Operasyonun kalburüstü geçmesinde hastanın doktorla ilişkisinin önemine belen fail Tevazulu, “Çokça şükür çokça güdük benzeri sürede bir iki tıpkısı karışık kalarak faaliyetler başarıyla gerçekleşti. Bu süreçte bizler bile bahtiyar olduk.” değerlendirmesinde bulundu.Share: