741. Hayme Ana’yı Anma ve Barhana Şenlikleri Kütahya’da yapıldı

Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin babaannesi, Ertuğrul Gazi’nin annesi olan ve “cesamet ana” adına mezkûr “Hayme Ana” kabri başında anıldı.

741. Hayme Ana’yı Anma ve Barhana Şenlikleri Kütahya’birlikte yapıldı.

Kütahya Valisi Ali Çelik, Bilecik Valisi Eksiksizlik Kızılkaya, Ekin ve Turizm Vekil Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, MHP Yerli Yönetimlerden Mesul Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Saylav Sadir Durmaz ile diğer protokol mensupları, Domaniç ilçesine kapalı Çarşamba köyündeki Hayme Asıl’nın türbesini konuşma edip yakarış etti.

Vali Çelik, törende yaptığı konuşmada, Hayme Esas’yı andıklarını ve tıpkı zamanda Domaniç’in antagonist işgalinden kurtuluşunun 100’üncü yıl dönümünü kutladıklarını söyledi.

Adına türbe yapılan önce Türk kadının Hayme Esas olduğunu hatırlatan Polat, “Hayme Ana, Konya- Karaman’üstelik Zübeyde Karı, Kütahya’üstelik Nezahat Onbaşı, Domaniçli Habibe, Kastamonu’birlikte Şerife Abla, Erzurum’dahi Anne Eş, Malatya’dahi Songül Kaymakam, Gölbaşı’nda Deste Sezen, Çorum’da Aybüke Hoca, Diyarbakır’üstelik evlat nöbeti markajcı yürekli analardır.” dedi.

Hars ve Turizm Icra Vekili Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan bile Hayme Anne’nın, aynı zamanda devletin bekası adına verilen emeğin en önemli örneklerinden biri olduğunu vurguladı.

Hayme Anne’nın, döneminde devletin bekası hesabına yüksek uğraş verdiğini dile getiren Demircan, “Hayme Ana savaş vermeseydi, bağımsızlıktan laf etmek türlü olmayacaktı. Onun Oğuz yurdunu gönendiren hidayeti ve öğretileri sayesindedir kim Osmanlı Devletimiz varlığı ile üç kıtaya, yedi cihana hükmetmiş, yer Türk’e yurt kılınmıştır. Onun cefakar hakim ve necip gönlü, kadınlarımıza esin ergin, asırlar sonradan birlikte cephelerden cephelere duyulmuştur. Obaya sığmayan ayrımsız ufuktur o, inanç ile idealini var fail, akide ile tarihi şen eden aynı bayrı şahsiyettir.” ifadelerini kullandı.

Şenlikte, mehterhane eşliğinde simgesel göç yürüyüşünün beraberinde Türk tasavvuf musikisi konseri, atlı okçuluk ve ahali oyunu gösterilerine yer verildi.

Programa, YANLIŞSIZ Tümen Kütahya milletvekilleri Ahmet Fecir, Ceyda Yavaş Erenler ve İshak Gazel, MHP Kütahya Mebus Ahmet Erbaş, CHP Kütahya Mebus Yüce Fazıl Kasap ve gayrı protokol üyeleriyle çokça sayıda yurttaş katıldı.Share: