60 yıldır biriktirdiği garip eserleri devlete affeylemek istiyor

60 yıldır biriktirdiği gayritabii eserleri devlete bağışlamak istiyor

NEVŞEHİR Nevşehir’in Derinkuyu ilçesinde etkili 82 yaşındaki Hüseyin İnce, Derinkuyu ilçesine müze yapılırsa çocukluğundan beri biriktirdiği antika eserleri bağışlamak müzeye istiyor.

Evinin bahçesini ve alt katını adeta müzeye çeviren Hüseyin İnce, ölmeden önceki biriktirdiği eserleri devlete bağışlamak istiyor. Öldükten sonradan çocuklarının cemaat çıkamayacağını düşünen İnce, “Ölmeden önce Derinkuyu ilçesine tıpkısı müze yapılırsa bu eserlerin tamamını bağışlamaya hazırım” dedi. Hüseyin İnce yaptığı açıklamada, “82 yaşındayım. 60 senedir topluyorum. Şu ana büyüklüğünde on paralık bir şeyi satmadım. Çok gereç var, bunların heba olmasını istemiyorum. Çocuklarım bunları bölüşemez. Derinkuyu’ya ayrımsız müze yapılarak bu parçaları oraya tercüme etmek istiyorum. Müze yapılacak yerim var amma yapacak kudretim yok. Ululuk Derinkuyu’ya müze yaparsa hepsini vermeye hazırım. Burada bulunan eserler heba olmadan değerlendirilmesini istiyorum” dedi.

Hüseyin İnce’nin koleksiyonunda sakat plaklar, bisikletler, geçmişte geçer not taşlar, eski erzak küpleri, tarihi taş plaklar ve gramofonlar, nostaljik bisikletler, duvar saatleri, taş heykeller, değişik bölgelerden toplanan yer bilimsel özelliği olan taşlar, Rumlardan mütezayit bade fıçıları ve yapı taşları ile şömineler, beniz elli almanak körük, ganı ve atlama beygiri arabası malzemeleri, yüzyıllık kıraathane sızgıt makinesi, yüz elli yıllık yoğurt hıfız taşı, el değirmenleri, ayrımlı boyutlarda ayran ve tereyağı yapımında kullanılan yerey yayıklar, çoğu yüzyıllık olan bakır, sim, krom ve çinko mutfak eşyaları, pekmez, bade ve sirke küpleri, baba yadigarı olan üç asırlık silahlar, ayrımlı yüzyıllara ilişik olduğu durum edilen kağıt paralar, koleksiyon paraları, cumhuriyet altını dönemine ilgili paralar bulunuyor.

Ömrünü bu koleksiyona adayan Hüseyin İnce ara sıra plaka dinleyerek dinleniyor ve geçmişe gidiyor. Gelen seçkin konuğuna evinde oluşturduğu müzeyi şişman aynı ilgi ve inceden inceye gezdiren Hüseyin İnce umum eserler için da bir tane biricik bilgi veriyor. Nevşehir Valisine birlikte çağrıda bulunan Hüseyin İnce, “Sergilenecek ürünlerim var. Antrparantez kaymakamlık merkezinde müze yapımına akıllıca öz arsam var, amma müze yapacak durumum yok. Şayet devletimiz Derinkuyu’ya tıpkısı müze yaparsa bu eserlerimin hepsini ve müzenin yapılacağı arsayı bağışlamaya hazırım. Nevşehir Valisi ve Müze görevlileri gelsin gezsinler. Burayı onlara bile anlatayım. Bu ürünlerin ileride heba olmasını istemiyorum” şeklinde konuştu.

Share: