18. Kur’an-ı Kerim’i Domuzuna Okuma Yarışması Türkiye Finali Muş’ta yapıldı

Din İşleri Başkanlığı tarafından 18. Eş Diyanet Görevlileri Kur’an-ı Kerim’i Evire Çevire Kıraat Yarışması Finali Muş’ta gerçekleştirildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı, Mushafları İnceleme ve Kıraat Müesses Başkanlığınca Muş’taki Salih-Muhlise Edvar Camiinde düzenlenen Kur’an-ı Kerim’i Domuzuna Okuma Yarışmasına 10 bölgeden 9 koca kült görevlisi katıldı. seçici kurul jüriliğini Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Üye Başkanı Osman İyişentürk gerçekleştirirken, üyeler ise Davut Kaya, İbrahim Noğman, İbrahim Halil Demir ve Salih Akyüz’den oluştu. Hakem Heyeti ve dinleyiciler karşısında birbirinden iyice sesleri yarıştıran diyanet görevlisi yarışmacılar, seslendirdikleri ayetlerle ölçüm topladı. Yarış böylece seçiciler kurulu vasıtasıyla belirlenen puanlamaya göre 1. Erzurum’dan Senet Bozkurt, 2. Trabzon’dan Muhammed Sucu, 3. ise Kastamonu’dan Esat Tuna oldu. Konkur, dereceye giren diyanet görevlilerine hediye takdimlerinin yapılması ve duaların edilmesiyle sona erdi.

“Birinciler arasından birinciyi seçtik”

Programın ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Muş İl Müftüsü İbrahim Halil Demir, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Diyanet Görevlileri Haftası münasebetiyle, kült görevlileri beyninde Kur’an-ı Kerim’i Domuzuna Okuma Yarışmasını Muş’ta düzenlediğini söyledi. Yarışmaya vatandaşların balaban bir hoşlanma gösterdiğini kaydeden Çipo, “Camimiz tamamen doldu. Haddinden Fazla ateşli oldu. Burada birinciler arasından birinciyi seçtik. Türkiye’miz de 10 bölgede yarışmalar oldu. Bu 10 bölgedeki yarışmalarımızın birincilerini bugün Muş’ta ağırladık. Bu bölgemizin birincisi dahi Muş ilimizden tıpkısı diyanet görevlimizdi. Öncelikle delege kardeşlerimizi tebrik ediyorum. Temas birisi hem illerinin hem bölgelerinin birincisiydi. Burada de Türkiye finali yaptık. Diyanet İşleri Başkanlığımızdan Mushaflar ve Okuma Müesses Başkanımız kendinden ilimize geldiler. Yargıcılar Kurulu üyemizin ıcığı cıcığı Mushaflar ve Kıraat Kurulundan oluştu. Bu işin ehli olan kardeşlerimizdi. Çokça sunturlu bir yarış neticesinde burada, Kur’an-ı Kerim’i Adamakıllı Okuma yarışmasında Türkiye 1’incisini, 2’ncisini ve 3’üncüsünü seçtik. Burada manevi aynı ziyafet verildi. Tığ her birisini tebrik kartı ediyoruz” dedi.

“Cami içerisinde ağlamamak amacıyla kendimi edisyon tuttum”

Hediyesini Muş Ilbay Vekili Hasan Taş’ın elinden alan yarış birincisi Hisse Senedi Bozkurt ise “Yarışmaya Erzurum’dan katıldım. Din İşleri Başkanlığımızın 2022 yılı Kur’an-ı Kerim’i Fena Hâlde Okuma Yarışmasına katıldım. İlk geçmiş Erzurum’bile kendi şehrimizde seçildikten sonra, elan sonradan Gümüşhane’birlikte toprak yarışmasına girdik. Zaman burada Türkiye finaline katıldık. Burada da birincilik şans oldu. Rabbime şükürler olsun. Rabbim bu yoldan bizleri ayırmasın. Birincilik açıklanınca çokça duygulandım. Cami içerisinde ağlamamak için kendimi ağırlık tuttum. Gerçekten haddinden fazla güzel tıpkısı duygu. Yetişkin olan gelip burada kavramak” diye niteleyerek konuştu. – MUŞ

Share: